Wygraj z cukrem- krótka recenzja

Książka ,, Wygraj z cukrem’’ została napisana przez dwóch diabetyków. Jeden z nich – Patrik choruję na cukrzycę typu 1 w wyniku której stracił wzrok, a drugi – Lars-Eric na cukrzycę typu 2. Przedstawiają oni na swoim przykładzie jak dzięki zastosowanej diecie i aktywności fizycznej udało im się poprawić swój stan zdrowia.

 

Jak to zrobili?

 

Testowali na sobie różne modele żywieniowe i doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest dieta oparta o małą ilość węglowodanów zwana dietą LCHF, dodatkowo spożywanie codziennie nasion roślin strączkowych, które zawierają skrobię oporną oraz probiotyków poprawiających stan jelit.

Książka szczegółowo opowiada historię Patrika, od początków dzieciństwa i diagnozy do czasów obecnych. Dzieli się on swoimi przeżyciami i prowadzonymi eksperymentami.

Autorzy opisują również inne przypadki osób, którym pomogła dieta z małą ilością węglowodanów. Wyjaśnione są także mechanizmy dlaczego działa, obalając różne mity dotyczące diety LCHF.

 

Książka napisana jest prostym językiem, wszystkie mechanizmy są czytelnie wyjaśnione i poparte przykładami.  Nie jest ona przeznaczona jedynie dla cukrzyków, ale także do wszystkich osób zmagających się z problemami z gospodarką węglowodanową, które chcą zmienić swój sposób żywienia i polepszyć swoje samopoczucie. Znajdziemy w niej naprawdę sporo informacji o skrobi opornej, prebiotykach i florze jelitowej. Autorzy bardzo ochoczo przekonują nas do konsumpcji nasion roślin strączkowych.

 

Autorzy nie narzucają swojego sposobu żywienia , ale przekonują aby szukać dla siebie jak najlepszych rozwiązań w walce o lepsze zdrowie. Dodatkowo opisane są treningi, ponieważ są oni zwolennikami treningu siłowego oraz treningu HIIT, a na końcu znajduje się zbiór ciekawych przepisów z użyciem strączków. Na pewno je wypróbuje, ponieważ brzmią bardzo zachęcająco.

 

Uważam, że warto szerzej przyjrzeć się temu modelowi żywienia, szczególnie warta uwadze jest skrobia oporna, o której coraz więcej się mówi. Dietę LCHF najlepiej skonsultować z lekarzem i udać się do dietetyka, aby ułożył nam dobrze zbilansowany jadłospis, który nie narazi nas na niedobory żywieniowe.

 

Podsumowując, uważam że książka warta jest przeczytania i wypróbowania rad autorów 🙂

Kilka zdjęć i spis treści.

 

Może Ci się również spodobać