Pregoreksja- czyli dlaczego odchudzanie w ciąży jest tak niebezpieczne

Pregoreksja- czyli dlaczego odchudzanie w ciąży jest tak niebezpieczne 

 

Moda na prawidłowe odżywienie i bycie FIT jest coraz bardziej rozpowszechniona , jest to być może spowodowane zwiększeniem świadomości konsumenckiej. Coraz częściej zwracamy uwagę na produkty, które spożywamy i na to jaką mają kaloryczność i właściwości zdrowotne. Czerpiąc wiedzę z przeróżnych stron internetowych niepopartych badaniami naukowymi możemy wprowadzać nawyki i zmiany, które wcale nie są korzystne.

Według statystyk aż 70{eb2d16572e3b68620d5ddd38a8eb5f05ce3ed2f2c749446c0e05f7af90bb7e24} młodych kobiet się odchudza, nic więc dziwnego, że zjawisko pregoreksji jest coraz bardziej rozpowszechnione.

A co to dokładnie oznacza ??

Pregoreksja- czyli  anoreksja ciążowa. Kobiety cierpiące na pregoreksje głodzą się, ponieważ chcą wyglądać atrakcyjnie podczas ciąży oraz zaraz po porodzie. W tym celu spożywają dużo mniej pokarmu niż powinny i intensywnie uprawiają sport co może spowodować zbyt małą podaż witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Kobiety te często stosują środki przeczyszczające i wywołujące wymioty, a sam problem pregoreksji jest bardzo często wtórny i pojawia się u kobiet mających już wcześniej problem z odchudzaniem.

Czy okres ciąży to odpowiedni moment na odchudzanie ?

Absolutnie nie! Prawidłowa dieta jest niezwykle istotna dla rozwoju dziecka a także dla zdrowia matki, a jak odżywiać się prawidłowo możecie przeczytać na naszym wpisie  Dieta Ciężarnych. Odradzamy aż tak obsesyjnego dbania o swój wygląd podczas ciąży a doradzamy jak można dobrze zbilansowaną dietą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka i na szczęśliwe rozwiązanie ciąży. Odpowiednio zbilansowana dieta nie wpłynie negatywnie na wygląd naszej sylwetki a dobrze dobrane ćwiczenia pomogą w powrocie do formy po porodzie.

Wracając do pregoreksji…..

Jakie są negatywne skutki dla zdrowia przyszłej matki ?

  • niedokrwistość
  • nadciśnienie
  • depresja poporodowa
  • konieczność cesarskiego cięcia
  • problemy z karmieniem piersią
  • krwawienie z dróg rodnych

Jakie są negatywne skutki pregoreksji dla przyszłego dziecka ?

  • ryzyko poronienia
  • niska masa urodzeniowa
  • niskie wyniki w skali APGAR
  • deformacje
  • mniejszy obwód głowy
  • opóźniony rozwój
  • nieprawidłowości w procesach poznawczych, zmysłowych i fizycznych

Każde głodzenie organizmu wiąże się z występowaniem stresu oksydacyjnego, czyli do powstawania hiperkortylozemii. Tym samym dochodzi do nasilonego wydzielania kortyzolu (hormonu stresu), a jest to szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się układu nerwowego dziecka i może doprowadzić m.in. do uszkodzenia mózgu.

Niekorzystne jest popadanie w skrajności, w każdym aspekcie życia należy zachować zdrowy rozsądek 😉

Czy piękny wygląd jest aż tak ważny, że warto zaniedbywać własne zdrowie i zdrowie swojego dziecka ?

Ale w większości przypadków jest to problem psychiczny i wtedy niezbędna jest pomoc specjalistów.

 

 

Bibliografia:

  1. Juliette Fretté Pregorexia on the rise: How pregnant women can be anorexic too(ang.)
  2. Bator E.,Bronkowska M., Ślepecki D., Biernat J.: ANOREKSJA – PRZYCZYNY, PRZEBIEG, LECZENIE. 2011
  3. Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położniczej w różnych specjalnościach medycyny pod red. M.Wojtal, D.Żurawickiej. t.1. Opole, 2013.
  4. Mathieu J. What is pregorexia? 2009
  5. Mądra M, Drobnik J. Zaburzenia odżywiania w ciąży – anoreksja i otyłość. W: Wojtal M, Żurawickia M, (red.). Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położniczej w różnych specjalnościach medycyny.T.1. Opole: Wyd. Instytut Śląski;2013

 

 

 

Podobne artykuły